Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Výpočetní centrum
Nacházíte se: VŠCHT PrahaVýpočetní centrum  → Návody → Přístup do počítačové sítě → Nastavení proxy serveru
iduzel: 26696
idvazba: 33826
šablona: stranka
čas: 14.7.2024 06:50:14
verze: 5420
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 26696
idvazba: 33826
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'vc.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/navody/sit/proxy'
iduzel: 26696
path: 1/4136/1413/1802/1850/26692/26696
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Nastavení proxy serveru

Proxy server slouží primárně k antivirové kontrole navštívených stránek a stahovaného obsahu při webovém přístupu.

V částech sítě, které vyžadují nastavení proxy serveru pro umožnění přístupu k internetu, síť VŠCHT Praha poskytuje autokonfigurační mechanismy, které při vhodném nastavení internetového prohlížeče nastaví proxy server bez nutnosti zásahu uživatele.

Pokud máte prohlížeč nastaven jinak nebo potřebujete použití proxy serveru vynutit (např. při přístupu přes VPN), následující návod na příkladu Internet Exploreru popisuje, jak takové nastavení provést.
Konfigurace ostatních prohlížečů je velmi podobná.

Obecné konfigurační hodnoty

Server se jmenuje proxy.vscht.cz, port 3128

Příklad nastavení proxy serveru v IE

Otevřete okno Internet Exploreru a v menu zvolte položku Nástroje (Tools) a vyberte položku Možnosti Internetu (Intenet Options)

Možnosti Internetu

V Možnostech Internetu (Internet Options) vyberte záložku Připojení (Connections) a v ní pak klikněte na Nastavení místní sítě (LAN settings).

Možnosti Internetu

Podle obrázku odškrtněte automatické zjišťování nastavení, proveďte nastavení adresy proxy serveru: proxy.vscht.cz a portu: 3128. Pomocí volby "Nepoužívat proxy server pro adresy vnitřní sítě" (Bypass proxy server for local addresses), která slouží pro případ, že jméno serveru vnitřní sítě není uvedeno včetně doménové přípony, např. https://www místo http://www.vscht.cz zvolte, že se v tomto případě nebude proxy server používat a prohlížeč bude přistupovat přímo na daný server.

Nastavení místní sítě (LAN)

Pomocí tlačítka Upřesnit (Advanced), lze zadat další servery, pro které se nemá proxy používat. První dva případy vymezují síť VŠCHT Praha. Pokud pomocí prohlížeče pravidelně stahujete větší soubory (>10MB) a jste si jisti, že v žádném případě nebudou obsahovat viry (např. instalační CD Linuxu a pod.) můžete si je do seznamu doplnit podle vlastního uvážení. V žádném případě sem nepište emailové servery jako seznam.cz, centrum.cz,hotmail.com a pod., tyto jsou nejčastějšímy zdroji virové nákazy v sítí VŠCHT Praha.

Nastavení serveru proxy

Co by se pak mohlo chovat jinak než jste zvyklí

Pokud stahujete větší soubory ze serveru, kde je pomalé spojení, může se zdát, že se nic nestahuje. To je způsobeno tím, že soubor je přenesen nejprve na proxy server a až po antivirové kontrole je přenášen na Váš počítač. Toto ovšem obvykle není na závadu, jelikož přenos z proxy serveru je již tak rychlý, že nedochází k výraznému prodloužení doby stahování.

Bližší informace Vám případně poskytnou pracovníci helpdesku Výpočetního centra.

Aktualizováno: 28.4.2016 14:40, Autor: Jaroslav Hlaváček


VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Výpočetní centrum, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi